VAUXHALL Corsa 5 Doors 1.3L CDTi 6MT FWD (75 HP)
2014–2019
74
bhp
Power
14.8
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
60.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.8s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 60.3mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
| Urban | 4.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |