VAUXHALL Corsa 5 Doors 1.5L BlueInjection 6MT FWD (102 HP)
2019–
101
bhp
Power
117
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drum |