VAUXHALL Corsa 5 Doors 1.7L CDTi 6MT FWD (100 HP)
2001–2006
99
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
47.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47.9mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3838mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Kerb Weight | 1174kg |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/45 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |