VAUXHALL Corsa 5 Doors e 50 KWh FWD (136 HP)
2019–
7.6
s
0–100 km/h
53.5
mpg
Economy
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drum |