VAUXHALL Corsa VXR 1.6L Turbo 6MT FWD (192 HP)
2011–2013
189
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1712mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1203kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/35 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 308Mm |
| Rear Brakes | Discs 264Mm |