VAUXHALL Crossland X 1.2L 6AT FWD (110 HP)
2017–2018
108
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4211mm |
| Width | 1742mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Kerb Weight | 1289kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 92H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |