VAUXHALL Crossland X 1.2L 6MT FWD (130 HP)
2017–2018
128
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4211mm |
| Width | 1742mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Kerb Weight | 1274kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 92H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |