VAUXHALL Crossland X 1.6L 5MT FWD (99 HP)
2017–2018
98
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
65.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 98bhp |
| Power | 72.8kW |
| Torque | 254Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 65.3mpg |
| Combined | 3.6L/100km |
| Urban | 4.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4211mm |
| Width | 1742mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Kerb Weight | 1278kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 92H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |