VAUXHALL Crossland X 1.6L 6MT FWD (120 HP)
2017–2018
118
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4211mm |
| Width | 1742mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Kerb Weight | 1319kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 92H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |