VAUXHALL Insignia Sedan 2.0L CDTI 6MT (160 HP)
2008–2013
158
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
40.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 218km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.5mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2736mm |
| Kerb Weight | 1503kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |