VAUXHALL Insignia Sports Tourer 1.6L ECOTEC 6MT (115 HP)
2009–2013
114
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 187km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4907mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |