VAUXHALL Insignia Sports Tourer 2.0L CDTI 6MT (160 HP) ECOTEC
2009–2013
158
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 475Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 212km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4907mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Kerb Weight | 1610kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |