VAUXHALL Insignia VXR Supersport Touring Sports 2.8L V6 ECOTEC 6MT AWD (325 HP)
2010–2019
321
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 435Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 16L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4907mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 2736mm |
| Kerb Weight | 1940kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc Brakes: 372Mm |