VAUXHALL Meriva VXR 1.6i 6MT (180 HP)
2003–2009
177
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
30.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.1mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |