VAUXHALL Meriva 1.3L CDTI 5MT (70 HP)
2003–2010
68
bhp
Power
16.6
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.6s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |