VAUXHALL Meriva 1.4L 5MT FWD (100 HP)
2014–2017
99
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2644mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |