VAUXHALL Meriva 1.4L ecoFLEX bi-fuel 5MT FWD (120 HP)
2014–2017
118
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2644mm |
| Kerb Weight | 1371kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |