VAUXHALL Meriva 1.7L CDTi 6AT FWD (130 HP)
2010–2014
128
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4288mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2644mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |