VAUXHALL Meriva 1.8i 5MT (125 HP)
2003–2010
123
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4041mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |