VAUXHALL Mokka X 1.4i 6AT Start & Stop AWD (152 HP)
2016–2019
150
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 111.8kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |