VAUXHALL Mokka X 1.4i ecoTEC 6AT (140 HP)
2016–2019
138
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |