VAUXHALL Mokka X 1.6L CDTi ecoTEC 6MT (136 HP)
2016–2019
134
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |