VAUXHALL Opel Astra Sport Tourer 1.2L Turbo Start&Stop 6MT FWD (110 HP)
2020–
108
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4702mm |
| Width | 2042mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |