VAUXHALL Opel Astra Sport Tourer 1.2L Turbo Start&Stop 6MT FWD (145 HP)
2020–
143
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 106.6kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4702mm |
| Width | 2042mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |