VAUXHALL Signum 2.2i 6MT FWD (155 HP)
2005–2008
153
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
29.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.1mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1493kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |