VAUXHALL Signum 3.0L CDTi V6 6MT FWD (184 HP)
2005–2008
181
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2958cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1659kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |