VAUXHALL Tigra Twin Top 1.3L CDTI 5MT (70 HP)
2004–2009
68
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3922mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Kerb Weight | 1203kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |