VAUXHALL Tigra Twin Top 1.4i 5MT (90 HP)
2004–2009
89
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
38.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.5mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3922mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |