VAUXHALL Tigra Twin Top 1.8i 5MT (125 HP)
2004–2009
123
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3922mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2492mm |
| Kerb Weight | 1190kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |