VAUXHALL Vauxhall Astra Hatchback 1.4L Start & Stop CVT FWD (145 HP)
2019–
143
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1342cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 106.6kW |
| Torque | 236Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 2042mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2662mm |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |