VAUXHALL Vauxhall Astra Sport Hatch 2.0L 6MT FWD (170 HP)
2004–
168
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2614mm |
| Kerb Weight | 1302kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |