VAUXHALL Vauxhall Astra VXR 2.0L Turbo 6MT (240 HP)
2005–
240
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 179kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1092mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1393kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |