VAUXHALL Vauxhall Insignia Country Tourer 2.0L CDTI 6MT FWD (163 HP)
2013–
161
bhp
Power
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 185mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Kerb Weight | 1513kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |