VAUXHALL Vauxhall Insignia Sports Tourer 2.0L CDTI 6MT FWD (130 HP)
2013–
129
bhp
Power
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4912mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Kerb Weight | 1843kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |