VAUXHALL Vauxhall Monaro VXR 5.7L V8 6MT (387 HP)
2005–
382
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
170
mph
Top Speed
15.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5665cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 382bhp |
| Power | 285kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 274km/h |
| Top Speed | 170mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.4mpg |
| Combined | 15.3L/100km |
| Urban | 23.3L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1698kg |
| Boot Capacity | 244L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |