VAUXHALL Vectra Estate 2.0L Turbo 6MT (175 HP)
2005–2008
173
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1523kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |