VAUXHALL Vectra Estate 2.8L V6 Turbo 6AT (230 HP)
2005–2008
227
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
| Torque | 329Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 17.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1594kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |