VAUXHALL Vectra Hatchback 1.8L 16 V VVT 5MT FWD (140 HP)
2005–2008
138
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4610mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |