VAUXHALL Vectra VXR 2.8L V6 Turbo 6MT (255 HP)
2005–2008
255
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
161
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2792cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 355Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 259km/h |
| Top Speed | 161mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1477kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |