VAUXHALL Viva 1.0L ecoFLEX 5MT FWD (75 HP)
2015–2019
74
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 32L |
Dimensions & Weight
| Length | 3675mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2385mm |
| Kerb Weight | 939kg |
| Boot Capacity | 207L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |