VAUXHALL VX 220R 2.0L Turbo 5MT (220 HP)
2000–2005
216
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 216bhp |
| Power | 161kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3790mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1113mm |
| Wheelbase | 2329mm |
| Kerb Weight | 930kg |
| Boot Capacity | 207L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/45R16 // 225/35R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |