VAUXHALL VXR8 GTS-R 6.2L V8 6MT RWD (595 HP)
2017–
587
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 587bhp |
| Power | 437.7kW |
| Torque | 740Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5044mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2916mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 R 20 || 275/35 R 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |