VAUXHALL VXR8 GTS 6.2L LSA V8 6AT (585 HP)
2013–
577
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 577bhp |
| Power | 430kW |
| Torque | 740Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 22.4L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4989mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1458mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 R 20 |
| Front Brakes | Ventilated Disc Brakes: 390Mm |
| Rear Brakes | Ventilated Disc Brakes: 372Mm |