VAUXHALL VXR8 6.2L V8 6AT (431 HP)
2008–2013
425
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
171
mph
Top Speed
15.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 425bhp |
| Power | 317kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 275km/h |
| Top Speed | 171mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.4mpg |
| Combined | 15.3L/100km |
| Urban | 22.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.9L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4940mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 1850kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R 19 || 275/35 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |