VAUXHALL Zafira Tourer 1.4L Turbo 6AT (140 HP)
2016–2018
138
bhp
Power
122
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 147Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Boot Capacity | 153L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |