VAUXHALL Zafira Tourer 1.6L CDTi 6MT Start & Stop (134 HP)
2016–2018
132
bhp
Power
120
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 132bhp |
| Power | 98.6kW |
| Torque | 236Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Boot Capacity | 153L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |