VAUXHALL Zafira VXR 2.0 Turbo 6MT (240 HP)
2005–2010
240
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 179kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4468mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1590kg |
| Boot Capacity | 139L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |