VAUXHALL Zafira 1.6L 5MT FWD (105 HP)
2005–2011
103
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4468mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1316kg |
| Boot Capacity | 139L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |