VAUXHALL Zafira 1.8L VVT 5MT FWD (140 HP)
2005–2011
138
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4468mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1336kg |
| Boot Capacity | 139L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |