VAUXHALL Zafira 2.0L Turbo 6MT FWD (200 HP)
2005–2011
197
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 262Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4468mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1437kg |
| Boot Capacity | 139L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |